Oświetlenie punktowe w kuchni i jadalni
Oświetlenie punktowe w kuchni i jadalni

Oświetlenie punktowe w kuchni i jadalni

W ostatnich czasach bardzo często spotykamy się z wystrojem kuchni czy jadalni, w którym wykorzystano lampy wiszące. Rozwiązanie to bardzo często przywodzi na myśl nowoczesne aranżacje – zwłaszcza w kontekście kuchni. Blaty czy zlewozmywaki muszą być odpowiednio doświetlone – dzięki temu jesteśmy w stanie komfortowo przygotowywać posiłki i sprzątać po gotowaniu. Podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować przy dobieraniu odpowiedniego oświetlenia do kuchni, jest zastosowanie takich lamp, które zapewnią nam jasne i rozproszone światło. Jeśli natomiast chodzi o jadalnię, to najczęściej wskazuje się na popularność lamp w tzw. stylu klasycznym. Estetyka ta świetnie wpisuje się w każdą jadalnianą przestrzeń. Oczywiście źródeł światła w tym przypadku powinno być kilka (chociaż najczęściej stosuje się dwa – punktowe nad stołem oraz główne sufitowe). Warto jednak zainwestować w dodatkowe lampy, dzięki czemu będziemy mogli dostosowywać ilość i natężenie światła w zależności od naszych upodobań czy okazji. 

Jak odpowiednio doświetlić kuchnię?

Kuchnia to bez dwóch zdań jedno z pomieszczeń, do którego najtrudniej dobrać oświetlenie. To bowiem ono odgrywa jedną z kluczowych ról w kwestii komfortu przebywania w niej oraz przygotowywania potraw. Co zatem powinniśmy zrobić, aby jednocześnie zadbać o odpowiedni wygląd naszej kuchni i zagwarantować sobie stuprocentową wygodę podczas wszystkich wykonywanych w niej prac? Idealne miejsce na zamontowanie lamp będzie zatem zaraz nad samym blatem czy wyspą. Dzięki takiej konfiguracji osoba przygotowująca posiłki będzie miała doskonale oświetloną przestrzeń do pracy. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy lampami (ok. 50-60 cm). Takie rozwiązanie eliminuje również problem rzucanego cienia, co zwykle się dzieje, kiedy źródło światła umiejscowione jest za nami. W tym momencie mamy już światło w najważniejszym miejscu, lecz na tym nie koniec. W kwestii oświetlenia ogólnego możemy polegać na standardowych lampach sufitowych ze specjalnymi, rozpraszającymi światło, oprawami.

Oświetlenie punktowe w jadalni

O ile w kuchni można sobie pozwolić na mniej popularne rozwiązania i eksperymenty z oświetleniem, o tyle w przypadku jadalni musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim przestrzeń ta służy nie tylko do jedzenia. To również miejsce spotkań podczas rodzinnych uroczystości i przyjęć towarzyskich. Dobrze więc, abyśmy umiejętnie wykorzystali rozwiązania oświetleniowe do stworzenia nastrojowej przestrzeni, w której chce się spędzać jak najwięcej czasu. Wybierając nowoczesne lampy wiszące nad stół, zwróćmy zatem uwagę na takie propozycje, które mogą przyczynić się do poprawy panującej w jadalni atmosfery. Czasy popularności bogato zdobionych żyrandoli zdążyły już minąć, zatem zwróćmy uwagę na propozycje utrzymane w stylistyce eleganckiego minimalizmu. Świetnie wkomponują się zarówno w klasyczną, jak i nowoczesną przestrzeń. Lampy wiszące nad stół nie powinny też odwracać od niego uwagi, zatem warto postawić tu na stonowany, prosty design. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów, dzięki którym nasza jadalnia będzie doskonale oświetlona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl