Jak dobrać oświetlenie do mieszkania? Porady i ważne wskazówki
Oświetlenie domu pozwala na dopełnienie aranżacji wnętrza, ale też stawia przed nami sporo wyzwań. Jeśli światło dobierzemy pod kątem konkretnego pomieszczenia, możemy podkreślić jego charakter, wyeksponować jego atuty i przeznaczenie. Niestety, kiedy zrobimy to bez przemyślenia, wnętrze może sporo stracić na atrakcyjności. Każdy styl aranżacyjny wiąże się z wykorzystaniem innych dodatków i dekorów, dotyczy to również oświetlenia. Od lat niezmiennie prym wiedzie styl nowoczesny, jak dobrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń urządzonych wedle tej stylistyki?
Przez długi czas rola oświetlenia była sprowadzana jedynie do tego, że miało gwarantować światło po zmroku. Całkowicie pomijano jego rolę dla wystroju wnętrza i samopoczucia osób w nim przebywających. Tymczasem spełnia co najmniej kilka istotnych funkcji. Poza ogólnym oświetleniem zwraca się uwagę na oświetlenie punktowe i dekoracyjne. Wszystkie trzy typy powinny być uwzględnione w planowaniu rozkładu źródeł światła w każdym pomieszczeniu.
Oświetlenie do kuchni
W nowoczesnej kuchni nie ma zbyt wielu zdobień, meble są gładkie i proste. Dekoracje pojawiają się na ścianie, między blatem a półkami wiszącymi. Dbamy o to, by było dużo przestrzeni roboczej, w końcu to właśnie w kuchni wykonujemy wiele precyzyjnych czynności. Dlatego też oświetlenie powinno być w różnych miejscach, by dawać odpowiednio dużo światła w poszczególnych strefach. W pierwszej kolejności obowiązkowe jest oświetlenie sufitowe. Musi być jasne i oświetlać jak największą przestrzeń. Dlatego też w przypadku kuchni korzystniej zrezygnować z zabudowanych kloszy na rzecz lamp, które gwarantują szeroki rozsył światła. Warto spojrzeć na przykład na takie modele jak lampa wisząca Layka lub ALTAL. Idealnie pasują do nowoczesnego wnętrza, a jednocześnie ich światło ma optymalny zasięg i barwę.
Nie można zapomnieć o oświetleniu stref roboczych, które będzie dodatkowo doświetlało miejsca, w których wykonuje się najwięcej czynności związanych z przygotowywaniem jedzenia. Równomiernie rozłożone oprawy świetlne powinny dawać więcej światła na blaty, czy kuchenkę. Stosuje się do tego liniowe świetlówki, halogeny i paski LED. Jeżeli kuchnia jest miejscem, w którym nie tylko gotujemy, ale też spożywamy posiłki, warto to podkreślić. Nad stołem powinna zawisnąć dodatkowa lampa, która będzie wyodrębniała strefę uznawaną za jadalnię.
Oświetlenie w nowoczesnym salonie
Salon jest miejscem najbardziej reprezentacyjnym. Odpoczywamy w nim, przyjmujemy gości, organizujemy przyjęcia. Z tego względu każdy element, jaki się w nim znajdzie, powinien znaleźć się w nim celowo. Wybierając oświetlenie do nowoczesnego salonu, najpierw musimy pomyśleć, co w nim robimy.
Być może w centralnym punkcie jest stół, może mamy fotel i kącik do czytania lub kanapę i telewizor? Wszystko to ma znaczenie. Podobnie jak w kuchni, na pierwszym miejscu musimy zastanowić się nad lampą sufitową. Możemy skoncentrować się na modelach, które będą zlewały się z tłem, tworząc tym samym harmonijną całość. Wtedy warte uwagi są m.in. lampy chromowane jak AURIGA. Jednak jeśli chcemy, by to właśnie lampa stanowiła główną dekorację salonu i wyróżniała się pod względem kolorystyki i designu, można skoncentrować się na czymś bardziej rzucającym w oczy, jak lampa Betula.
Podobnie, jak doświetla się stół, tak warto pomyśleć o oświetleniu kanapy, czy fotela. Doskonale sprawdzą się do tego kinkiety i lampy stojące. Podczas ich wyboru zwraca się uwagę, czy stylistycznie pasują do oświetlenia sufitowego. Jeśli mamy w salonie nietypowe miejsca, jak wnęki, warto zastanowić się nad zrobieniem w nich ozdoby i wykorzystaniem oświetlenia dekoracyjnego. Nie będzie ono źródłem intensywnego światła, ale doda nieco klimatu i nada aranżacji świeżości.
Oświetlenie sypialni
Kuchnia i salon muszą być jasne i dobrze oświetlone. Z kolei funkcje, jakie pełni sypialnia są inne, dlatego w tym pomieszczeniu dobór oświetlenia wygląda inaczej. Najczęściej znajdziemy lampy sufitowe, stojące, kinkiety i lampki nocne. Jednak światło, jakie dają, nie jest bardzo jasne, często wybierane są też ściemniacze, które pozwalają manipulować światłem. Jeśli postawimy na chłodną barwę, będzie rozbudzała, ciepła sprzyjać będzie wieczornemu przygotowaniu organizmu do snu. Niektóre lampy pozwalają na to zmienianie barwy i natężenia w zależności od pory dnia i potrzeb w danym momencie.
Kiedy jednak chcemy postawić na coś modnego i dekoracyjnego, co będzie pasowało do nowoczesnego stylu, a nie wiemy, na jaką barwę światła się zdecydować, lepiej postawić na lampy dające ciepłą barwę. Fantastyczny efekt można uzyskać poprzez zamontowanie lampy, której klosz będzie miedziany lub bursztynowy. Będzie ona dawała przyjemne światło po zapaleniu, za to w dzień będzie przyciągać spojrzenia swoją oryginalnością. Fenomenalnie sprawdzą się tutaj takie modele jak wisząca lampa SIRA lub ALTAL bursztynowa.