Jak dobrać oświetlenie do salonu? Podpowiadamy!
Jak dobrać oświetlenie do salonu? Podpowiadamy!

Jak dobrać oświetlenie do salonu? Podpowiadamy!

Niemal w każdym domu jest pomieszczenie, które jest uważane za reprezentacyjne. Salon, pokój dzienny, pokój gościnny – określa się je różnie, jednak jego rola jest taka sama. To właśnie w nim w ciągu dnia spędzamy dużo czasu, to w nim przyjmujemy gości. Z tego właśnie względu wystrój wnętrza powinien być przemyślany. Trzeba dokładnie określać, jakie formy aktywności będą w nim realizowane, a następnie można przyjrzeć się najmodniejszym trendom.

Chociaż jeszcze zdarzają się gospodarstwa, w których oświetlenie jest traktowane po macoszemu, jest ono istotne dla wygody korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Ma również duży wpływ na to, jak wnętrze będzie się prezentowało. Nie bez powodu producenci oferują tak szeroki przekrój wzorów. Na co zwracać uwagę planując oświetlenie do salonu?

Czas na zmiany! Kiedy planować rozkład oświetlenia?

Kiedy podejmujemy decyzję o zrobieniu remontu, najczęściej mamy ogólną wizję tego, co będzie składało się na wystrój wnętrza. Jeśli nie, nie powinniśmy rozpocząć prac i kuć ścian, by położyć kable. W przypadku, gdy lampy są chaotycznie poukładane, bardzo ograniczają późniejsze możliwości aranżacyjne. Trzeba będzie wystrój dopasować do tego, gdzie są kontakty i źródła światła. Jest to mało wygodne. Najlepiej już na wstępie rozplanować, w którym miejscu będą poszczególne meble i sprzęty. Projektanci bardzo podkreślają, by podzielić pomieszczenie na strefy. W ten sposób można przykładowo wyodrębnić w salonie część, w której spożywamy uroczyste posiłki i część, gdzie pijemy kawę lub oglądamy telewizję. Dopiero potem możemy przejść do oświetlenia. Zyskujemy pewność, że będzie dokładnie w tym miejscu, w którym jest potrzebne.

Jakie lampy muszą być w salonie?

Nie bez powodu w sklepach znajdziemy różne typy lamp. Każda z nich jest potrzebna, choć ich zastosowanie będzie nieco różne. Przede wszystkim oprawy oświetleniowe dzielimy na te, które wieszamy na suficie lub ścianie i lampy stojące. Jedynie połączenie kilku lamp dopasowanych pod względem stylistycznym i funkcji można uznać za dobrze dobrane oświetlenie.

W ostatnich latach niezmiennie w domach dominuje oszczędność form, geometria i design charakterystyczny dla stylu nowoczesnego. Jest to wyraźnie widoczne także w produktach oświetleniowych. Znajdziemy cały przekrój różnych wzorów, spośród których bez trudu można wybrać coś do każdego wnętrza.

Oświetlenie sufitowe to priorytet

Zestawienie lamp do swojego salonu zaczynamy od przejrzenia lamp sufitowych, które będą odpowiedzialne za oświetlenie ogólne. Do wyboru są lampy wiszące, plafony, lampy spotlighty (z regulacją). Jeśli chcemy, żeby oświetlenie ogólne w salonie było jasne, lepiej od razu zrezygnować z plafonów, w których często jest szkło mleczne, sprawiające, że światła jest mniej. Uniwersalnym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach będą wspomniane lampy z regulacją. Jednak kiedy szukamy czegoś bardziej oryginalnego, największe możliwości dadzą lampy wiszące.

Ciekawe wzornictwo i kolorystyka pozwalają na dobór czegoś delikatnego, co będzie dyskretnym tłem dla pozostałych elementów wnętrza. Tutaj sprawdzą się takie lampy jak PAVO czy VELA. Jednak lampy sufitowe mogą być same w sobie dekoracją i skupiać na sobie wzrok od razu po wejściu do salonu. W nowoczesnym wystroju sprawdzą się w tym na przykład takie modele jak MING lub LOFTA-DUO. Jeśli natomiast chcemy zrezygnować z lamp, duże możliwości i pole do popisu dają podwieszane sufity, ale nie sprawdzą się w niskich pomieszczeniach.

Postaw na doświetlenie salonu!

Lampa sufitowa nie jest w stanie oświetlić całego wnętrza i jednocześnie podkreślić podziału na strefy. Dlatego też doświetlenie jest obowiązkowe. W oświetleniu kierunkowym stosowanym w salonie dobrze sprawdzają się kinkiety wieszane na ścianach, duże lampy stojące i mniejsze lampki stołowe. Chociaż są uważane za oświetlenie dodatkowe, ich rozplanowanie wcale nie jest proste. Jeśli w salonie chcemy odpoczywać, musimy zastanowić się, gdzie powinno znajdować się łagodne źródło światła, które będziemy włączać bez oświetlenia głównego. Nie może razić, więc dobrym miejscem będzie np. przestrzeń za sofą lub kanapą. Lampa stołowa lub podłogowa będzie konieczna również przy fotelu, gdzie czytamy.

Oświetlenie może być ozdobą

W stylu nowoczesnym nie ma zbyt wielu dekoracji. Najczęściej są to pojedyncze elementy, które odznaczają się pod względem kolorystycznym. Z tego względu dobrze spojrzeć na oświetlenie jako ciekawą ozdobę. Poprzez niewielkie lampki LED możemy podświetlić obrazy lub inne znajdujące się w salonie przedmioty. W ten sposób mamy dodatkową dekorację, a cała aranżacja zyska na atrakcyjności. Oświetlenie dekoracyjne czasem jest wmontowane w niektóre witryny lub regały. Oprócz tego warto je uwzględnić we wnękach, a także w miejscach, które uważamy za najważniejsze w salonie. Ciekawie efekt daje doświetlenie obrazów, czy kominka. Wnętrza, w których występuje oświetlenie dekoracyjne, wyglądają na bardziej stylowe i dopracowane. Można zdecydować się na oświetlenie punktowe, działające przez cały czas lub zainwestować w czujki ruchu. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że chodząc po mieszkaniu w nocy, nie musimy włączać dużej lampy.


Więcej lamp wiszących do salonu znajdziesz na stronie www.acerto.pl/lampy-wiszace-do-salonu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl