Odpowiedni wybór oświetlenia jest niezwykle istotny, bez względu czy chodzi o aranżację mieszkania, czy domu. Wpływa ono na estetykę, poprawia komfort oraz zapewnia atrakcyjny wygląd każdego pomieszczenia, co przekłada się również na lepsze samopoczucie osób spędzających tam czas. Rozplanowując więc rozłożenie mebli czy kanapy, warto wziąć pod uwagę również rodzaj lamp, jaki sprawdziłby się w danym miejscu. Zbyt mała jasność w pokoju dziennym czy kuchni, może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków, natomiast przyciemnienie i brak światła wieczorem może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Trzeba poświęcić więcej czasu na planowanie oświetlenia, by nie popełnić żadnego błędu podczas łączenia typów lamp oraz ich umiejscowienia. Zwłaszcza jeśli cały dom jest urządzony w konkretnym stylu i wymaga doboru dodatków, które będą równie funkcjonalne, co estetyczne. Na czym więc skupić się podczas tworzenia aranżacji wnętrza i jaką rolę odgrywa w niej oświetlenie? Na tyle istotną, że jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych należy wziąć je pod uwagę.
Optyczne powiększanie pomieszczeń
Podczas wybierania projektów wnętrz można zauważyć, że w większości występują tylko jasne kolory, które współpracują z naturalnym światłem. Pomieszczenia od razu wydają się jaśniejsze i większe, co jest najczęściej wykorzystywane zwłaszcza w małych mieszkaniach. Jednak aby nie tylko za dnia można było uzyskać taki efekt, należy dobrze opracować rozmieszczenie mebli oraz dodatkowych lamp, które zachwycą swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. Można wybierać wśród wielu modeli, w tym wśród lamp wiszących, stojących czy kinkietów, które dostępne są w wielu kolorach oraz konfiguracjach. W ten sposób dekoratorzy wnętrz są w stanie wpasować się w wizje mieszkańców, którzy oczekują konkretnych propozycji, spełniających ich oczekiwania.
Warto podkreślić, że w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się oświetlenie punktowe, którego zadaniem jest optyczne powiększenie pokoju. Najczęściej wykorzystywane jest w narożnikach lub małych wnękach, gdzie odpowiednie ustawienie światła może niemal całkowicie odmienić wygląd i wystrój. Małe lampki typu halogeny czy kinkiety nadają lekkości oraz świetnie komponują się z każdym stylem aranżacji wnętrz, co powinno zachęcić wielu dekoratorów do ich wykorzystania. Niemal idealnie komponują się również w wąskich korytarzach, gdzie miejsce na oświetlenie jest znacznie ograniczone. Małe kinkiety i pasy na ścianach powinny sprawić, że będzie on obierany za zdecydowanie większy. Dużym minusem mieszkań w bloku czy w kamienicach są często także niskie sufity, które jeszcze bardziej przytłaczają i optycznie zmniejszają wszystkie pokoje. Na to też oczywiście są rozwiązania – światło skierowane w stronę sufitu, na przykład za pomocą listwy LED przy podłodze czy innych tego typu lampek. Takie sztuczki potrafią z naprawdę małego pokoju zrobić zdecydowanie większy, jednak trzeba pamiętać o zaplanowaniu oświetlenia jeszcze przed remontem. Doprowadzenie przewodów oraz przygotowanie miejsca na kinkiety nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto wcześniej skonsultować swoje pomysły z projektantem.
Wyjątkowy charakter podkreślający styl
Nawet najprostsza aranżacja wnętrz jest w stanie całkowicie odmienić wygląd każdego pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli dba się o najmniejsze detale, jak ciekawe żyrandole, kinkiety czy inne lampy, które wprowadzą niesamowity charakter oraz zadbają o efektowny wygląd. Oświetlenie jest naprawdę istotną częścią wyposażenia każdego pokoju, chociażby ze względów dekoracyjnych. Co kilka sezonów zmieniają się modne dodatki, w tym także lampy wiszące i modele stojące, które od dłuższego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem. Z ich pomocą można stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim przytulne miejsce, gdzie światło będzie odgrywało bardzo ważną rolę. Aby jednak pomieszczenie mogło uzyskać niepowtarzalny charakter, należy pamiętać o tym, by żyrandol czy inna lampa wpisywały się w koncepcje dekoracyjne swoim wyglądem. Trudno jest dopasować różne rodzaje oświetlenia do siebie, można jednak wydzielić konkretne strefy i zaaranżować je nieco inaczej, zachowując przy tym spójność.
Aktualnie jednym z najmodniejszych modeli w tym sezonie są lampy wiszące miedziane, które idealnie wpisują się w koncepcję loftowych i minimalistycznych wnętrz. Ich surowość formy oraz duży wybór kształtów pozwala dopasować je niemalże do każdego pomieszczenia, a co najważniejsze bardzo dobrze je oświetli. Należy jednak uważać w licznych zestawieniach, ponieważ bardzo łatwo można zaburzyć panujący porządek i harmonię. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się dekoracyjny żyrandol, lepiej będzie pozostawić go w centrum uwagi, natomiast resztę przestrzeni oświetlić za pomocą małych, bocznych lampek. Z kolei proste oświetlenie lepiej prezentuje się w większej ilości – świetnym przykładem są nowoczesne lampy wiszące nad stół, które dostępne są w kompletach po kilka sztuk. Dają nie tylko lepszy efekt świetlny, ale również bardziej zwracają na siebie uwagę, przez co eksponują konkretne miejsce w pokoju. Idealnie sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i w dużych salonach, wymagających odpowiedniego doświetlenia.
Detale na ścianach i gra światłem
Dodatkowe źródła światła, jak stojące lampki czy wiszące kinkiety na ścianach, pomagają w organizacji przestrzeni i wyróżnieniu najmniejszych detali. Taki typ oświetlenia sprawdza się w pokojach dziennych, korytarzach, a nawet sypialni, a to wszystko za sprawą tak dużego wyboru dostępnego na rynku. Nawet pozornie prosta lampa jest w stanie wprowadzić do wnętrza niesamowity charakter, dzięki właściwemu umiejscowieniu i rodzajowi emitowanego światła. Najczęściej można spotkać w wielu domach malutkie lampki w ścianie, których zadaniem jest eksponowanie rodzinnych pamiątek, zdjęć oraz wielu innych dekoracji. Z ich pomocą zbudowanie wyjątkowej atmosfery i nadanie przestrzeni przytulności jest zdecydowanie łatwiejsze. Poza tym gra światłem sama w sobie to także bardzo ważny element wystroju – im ciekawsze lampy znajdą się w zakamarkach domu, tym bardziej będą przykuwały uwagę każdego z gości. Nie jest to jednak koniec możliwości aranżacji wnętrz z wykorzystaniem dodatkowego oświetlenia.
Niezwykle istotne podczas projektowania ułożenia lamp dekoracyjnych jest kąt padania światła. Za jego pomocą można podkreślić wyjątkowość konkretnej strefy w pomieszczeniu bądź zbudować romantyczny nastrój wieczorem. Kinkiety czy oświetlenie Led stanowią alternatywę dla dużych lamp i pozwalają na całkowite dopasowanie mocy światła do potrzeb domowników. Jest więc to idealne rozwiązanie, kiedy poza stylowym wyglądem, liczy się również funkcjonalność lamp oraz ich właściwe ustawienie. Warto wspomnieć, że zarówno lampy stojące, jak i kinkiety dostępne są w wersjach, gdzie można dowolnie ustawiać kąt światła w każdym momencie. Gwarantuje to nie tylko wygodę użytkowania, ale także rozświetli pomieszczenie w taki sposób, aby światło nie wpływało na samopoczucie osób znajdujących się w konkretnym pomieszczeniu. Zbyt intensywne i źle ustawione światło ma negatywny wpływ na zdrowie i potrafi zepsuć wzrok, czego lepiej się wystrzegać i ostrożnie dobierać oświetlenie do miejsca, gdzie się pracuje czy spędza większość czasu.
Funkcjonalność na pierwszym miejscu
Jeśli od oświetlenia w domu wymaga się funkcjonalności, należy zastosować w pomieszczeniu kilka źródeł światła. W zależności od ilości czasu, jaki się w nich spędza, rozmieszczenia mebli oraz ilości światła naturalnego, warto rozważyć lampy wiszące, nowoczesne halogeny czy małe kinkiety na ścianach. W pokojach sypialnianych świetnie sprawdzają się również lampki nocne, które dają niewielką ilość światła, jednak zupełnie wystarczającą po zmroku w tego typu pomieszczeniach. Jeszcze przed zakupem lamp należy dokładnie rozplanować, jaka ich ilość będzie niezbędna do oświetlenia pokoju o konkretnym metrażu i czy poza swoją funkcjonalnością mają również olśniewać wyglądem. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać żyrandole, kinkiety i lampy stojące, których przeznaczeniem jest jedynie oświetlanie wyznaczonych miejsc, z kolei przy tak dużej ilości modeli trudno określić, co będzie ze sobą współgrało, jeśli chodzi o wygląd. Są jednak na to sprawdzone sposoby, które pozwalają połączyć funkcjonalność i estetykę w jednym.
W zależności od oczekiwań mieszkańców można skupić się na jednym stylu w całym domu lub połączyć ze sobą kilka, z naciskiem na jeden dominujący. Dotyczy to przede wszystkim pokojów dziecięcych, które mają przypominać pomieszczenie przeznaczone dla malucha, a nie jedno z projektów w magazynach wnętrzarskich. Owszem, wybierając oświetlenie, można kierować się konkretnymi zasadami, nie mogą one jednak ograniczać wyborów. Stonowana kolorystyka czy proste kształty na pewno wpłyną na funkcjonalność i pozwolą wystarczająco doświetlić każdy pokój. W salonie można za to pozwolić sobie na odważniejsze połączenia lamp wiszących ze stojącymi czy z kinkietami, które dopełnią wnętrze i zapewnią niepowtarzalny nastrój podczas rodzinnych spotkań przy stole. To, jak będą wyglądały wszystkie pomieszczenia, zależy tylko od mieszkańców, należy jednak mieć na uwadze, że lampa mimo wszystko musi zachować swoją funkcjonalność.
Oświetlenie w aranżacji wnętrz odgrywa naprawdę ważną rolę – pomaga podkreślić istotę konkretnych dodatków, zapewnia wyjątkowy charakter, zachwyca swoim wyglądem, a jednocześnie doświetla nawet największe pomieszczenia. Warto więc zadbać o to, by wybrać najdogodniejszy rodzaj lamp i ich ilość, pamiętając o każdej z wymienionych właściwości, ponieważ tylko wtedy uda się uzyskać spójny wystrój, przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Lampy mają być dekoracją w domu, ale przede wszystkim mają zapewniać dostateczną ilość światła podczas zimowych popołudni oraz letnich wieczorów. Dlatego tak istotne jest, aby rozplanować wszystko zdecydowanie wcześniej i wziąć pod uwagę potrzeby każdego z mieszkańców, co zapewni komfort spędzania czasu w każdym pomieszczeniu.