Jak dobrać oświetlenie do jadalni? Garść porad
Jak dobrać oświetlenie do jadalni? Garść porad

Jadalnia często bywa sercem całego mieszkania. To właśnie tutaj rodzina spotyka się przy wspólnych posiłkach, organizuje się przyjęcia i spędza czas z domownikami. Nic zatem dziwnego, że musi być ona odpowiednio wyposażona. Chodzi tu nie tylko o meble, ale również – o oświetlenie, które zwykle spycha się na dalszy plan. Producenci nierzadko proponują nam wiele różnorodnych rozwiązań, tak, aby każdy mógł znaleźć opcję stworzoną na miarę swoich potrzeb, jednak wybór nie jest wcale prosty. Wszystko przez szereg czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupach. Znalezienie rozwiązania, które będzie spełniało nasze potrzeby zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności nierzadko sprawia trudność. Nie możemy także zapominać o stylu samego wnętrza – lampy muszą się w nie wpisywać, aby cała aranżacja była spójna. Wszystko to powoduje, że lampy do jadalni powinny być bardzo przemyślane, a ich kupno – odpowiednio zaplanowane. 

Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwszy czynnik, jaki może nam pomóc podczas wybierania lamp, to miejsce, w którym planujemy je usytuować. Skoro mowa o jadalni, to światło powinno być skierowane na stół – centralny mebel w pomieszczeniu. Z drugiej strony, musi ono padać w taki sposób, aby nie nie razić siedzących przy stole domowników. Możemy wybrać dwa warianty oświetleniowe. Po pierwsze, lampę stojącą, której żarówka skierowana jest właśnie w stronę stołu, lub wiszącą, oświetlającą mebel centralnie od góry, a nie pod kątem. Zwróćmy uwagę na to, że jadalnia jest pomieszczeniem potrzebującym dwóch źródeł światła. Jedno z nich musi być główne, a drugie – funkcjonalne. To pierwsze odpowiada za rozjaśnienie samego pomieszczenia, drugie natomiast – koncentruje się wyłącznie na konkretnym miejscu. Lampy nad stół jadalny rzucające światło bezpośrednio od góry będą doskonałym wyborem w kwestii oświetlenia funkcjonalnego. W przypadku głównego często proponuje się rozwiązanie oparte na połączeniu żarówek halogenowych z podwieszanym sufitem. Opcja ta kojarzy się z nowoczesnymi wnętrzami i świetnie komponuje się ze współczesnymi trendami aranżacyjnymi. 

Jak wybrać idealną lampę nad stół?

Skoro już wiemy, że opcja z lampą umieszczoną centralnie nad stołem jest tą, na którą warto się zdecydować, to zostaje jeszcze znalezienie najwłaściwszego rodzaju. Musimy mieć na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale również i praktyczne – takie jak długość przewodu czy maksymalna moc żarówki. Warto też zainwestować w lampę mającą możliwość ręcznej zmiany natężenia światła. Przy jadalnianym stole siedzimy o różnych porach dnia, zatem nie zawsze będziemy potrzebowali pełnej mocy żarówki. Oczywiście istnieje opcja zainstalowania ściemniacza, jednak wiąże się to z dodatkowym wydatkiem i koniecznością odpowiedniej instalacji. Jeśli natomiast chodzi o kształt, rozmiar czy liczbę samych lamp, to podstawowym punktem odniesienia będzie dla nas sam stół – niezależnie od tego, czy interesują nas lampy do jadalni nowoczesne, czy stawiamy raczej na tradycyjne rozwiązania. Nad okrągłym stołem świetnie zaprezentuje się owalne źródło światła, natomiast nad podłużnym, prostokątnym meblem umieśćmy kilka mniejszych lamp o takim samym wyglądzie – taka kompozycja z pewnością podniesie ogólny wizerunek jadalni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl